مشاهده محصولات شرکت ! کلیک کنید →

وبلاگ و اخبار

تعریف تاکوژنراتور – انواع تاکوژنراتور

وبلاگ و اخبار

کلمه Tachogenerator از کلمه یونانی ‘TACHO‘ آمده است؛ در یونانی تاکو به معنی سرعت است، ژنراتور به معنی ابزاری است که نیرو تولید می کند. تاکوژنراتور دستگاهی است که قادر به تولید انرژی الکتریکی از انرژی مکانیکی توسط چرخش شفت است. برای اندازه گیری سرعت شفت و تبدیل آن به ولتاژ باید از تاکوژنراتور استفاده کرد .

در صورت عدم اتصال به مقاومت بار ، ژنراتورها تقریباً متناسب با سرعت شفت ، ولتاژ تولید می کنند. با ساخت و طراحی دقیق ، می توان ژنراتورهایی را تولید کرد که ولتاژهای بسیار دقیقی را برای بازه های خاصی از سرعت شفت تولید می کنند ، بنابراین آنها را به عنوان دستگاه های اندازه گیری سرعت شفت در تجهیزات مکانیکی مناسب می دانند. به ژنراتوری که به طور خاص برای این کاربرد طراحی و ساخته شده است ، دور سنج یا سرعت سنج گفته می شود.

tachogenerator-diagram

با اندازه گیری ولتاژ تولید شده توسط  تاکوژنراتور می توانید به راحتی سرعت چرخش هر مکانی را که به آن به صورت مکانیکی متصل هستید تعیین کنید . یکی از رایج ترین دامنه های سیگنال ولتاژ که با استفاده از تاکوژنراتورها استفاده می شود 0 تا 10 ولت است. از یک تاکوژنراتور معمولاً برای کنترل ولتاژهای بین 0 تا 10 ولت استفاده می شود و به عنوان یک ابزار دقیق طبقه بندی می شود. بدیهی است ، وقتی که شفت یک تاکوژنراتور چرخش نداشته باشد ولتاژی تولید نمی‌شود و ولتاژ در سطح صفر قرار دارد. تاكوژنراتورها را می توان برای كاربردهای مختلف با سرعت های مختلف (تا نهایتاَ 10 ولت) خریداری كرد. اگرچه از نظر تئوری می توان از یک تقسیم کننده ولتاژ با یک  تاکوژنراتور استفاده کرد تا دامنه سرعت قابل اندازه گیری را در مقیاس 0-10 ولت گسترش دهد ، اما توصیه نمی شود که یک دستگاه ابزار دقیق مانند این بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد که در این صورت عمر آن کوتاه می‌شود.

تاكوژنراتورها همچنین می توانند جهت چرخش را با قطبی بودن ولتاژ خروجی نشان دهند. وقتی جهت چرخش ژنراتور DC به سبک مغناطیس دائمی معکوس شود ، قطب ولتاژ خروجی آن تغییر می کند. در سیستم های اندازه گیری و کنترل که نیاز به نشانگر جهت دارد ، تاكوژنراتورها راهی آسان برای تعیین آن ارائه می دهند.

در انواع مختلف ماشین آلات و تجهیزاتی که اندازه گیری سرعت و جهت ضروری است ، یک تاکو ژنراتور را می توان یافت. این شامل موتورهای الکتریکی ، تسمه های نقاله ، موتورها ، فن ها و میکسرها است. محصولات مصرفی که انتظار می رود دارای یک دستگاه تاکوژنراتور باشند محصولاتی مانند ماشین لباسشویی ، غذاساز ، چرخ گوشت و… هستند. برای محافظت از تجهیزات در برابر گرم شدن بیش از حد و یا محافظت از سایر اجزای دستگاه الکترومکانیکی ، از یک تاکو ژنراتور در مدارهای کنترل ولتاژ و محدود کننده جریان نیز استفاده می شود.

تاکوژنراتور شفت دار

تاكوژنراتورهای شفت دار به شفتی متصل می شوند كه به نوبه خود به یك دستگاه چرخشی خارجی متصل می شوند. چرخش دستگاه خارجی است که شفت تاکوژنراتور را چرخانده و در نتیجه ولتاژهای متناسب با سرعت و جهت شفت تولید می کند. تاكوژنراتورها می توانند جهت چرخش را نشان دهند به این دلیل كه اگر شفت ژنراتور معكوس شود ، قطب ولتاژ خروجی نیز تغییر خواهد كرد. تاكوژنراتور شفت دار برای كاربردهای با بار بالا مناسب است.

تاکوژنراتور شفت توخالی (بدون شفت)

یک تاکو ژنراتور بدون شفت از لحاظ داخلی با تاکوژنراتور شفت دار تفاوت دارد زیرا آنها با چهار قطب مغناطیسی طراحی شده اند نه دو قطب . این طراحی به شما اجازه می دهد که تاكوژنراتور با بارهای ولتاژ پایین تر كار كند. نمونه ای از استفاده از تاكوژنراتور شفت توخالی DC ، حس كردن سرعت آسانسور است. تاكوژنراتور DC در تجهیزات بالابرنده روی قرقره ی طنابی که كابل ها را راه اندازی می كند ، نصب شده است. کنترل دقیق سرعت کابل را برای اطمینان از متوقف شدن آسانسور بصورت نرم و آهسته در سطح درست امکان پذیر می کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *